Seuran historiaa Tulosta
30.03.2011 14:25

Jyväskylän ja koko Keski-Suomen suurin ja vanhin budolajien erikoisseura Jigotai perustettiin 1970, jolloin toiminta aloitettiin judolla. Lajin vaikutus seurassa näkyy vieläkin sen nimessä: "jigotai" on judotermi, joka tarkoittaa judon perustajan Kanon suosimaa puolustusasentoa. Seuran tunnuksessa olevat kanji-merkit voidaan tosin lukea toisinkin:  "puolustaa itseään omalla vartalollaan."

Heikki Roiko-Jokelan artikkeli kertoo Jigotain judojaoston synnystä ja historiasta 1970-luvun alusta 1990-luvun puoliväliin asti.

Karaten harjoittelu Jigotaissa alkoi Kypärämäen koululla 1974. Tampereen Seigokanin perustaja Risuke Sugiura veti silloin ensimmäisen peruskurssin, jolle osallistui viisitoista henkeä. Sugiura ei jäänyt Jyväskylään, ja karatetoiminta tyrehtyikin lähes kokonaan. Vuoden 1978 aikana alkoi uusi nousukausi, kun helsinkiläiset Kim Isaksson ja Kai Vikberg kävivät vetämässä Jyväskylässä vuoden aikana yhteensä kuusi leiriä.Saman vuoden aikana Jigotai järjesti onnistuneesti ensimmäisen karaten kesäleirinsä, josta onkin sittemmin tullut suomalaisille karatekoille jokavuotinen perinne.

Käännekohta Jigotain karatessa tapahtui vuonna 1987, jolloin shorinji-ryu tyylisuunnan Suomen pääopettaja Yuji Matsuoi kutsuttiin pitämään viikonloppuleiriä Jyväskylään. Koska Matsuoi perusti vuoden 2005 alussa oman tyylisuuntansa, Soke Iwao Tamotsu nimesi Suomen uudeksi pääopettajaksi 1.1.2005 lähtien Sensei Hannu Nietosvuoren 5.dan.

Ju-jutsu tuli mukaan Jigotain toimintaan keväällä 1981. Seurassa harjoiteltavatyylisuunta on Auvo Niinikedon perustama hokutoryu. Lajin suosio on kasvanut tasaisesti, ja ju-jutsu onkin karaten jälkeen suurin jaosto Jigotaissa.

Jyväskylässä aikidotoiminta alkoi keväällä 1985, kun Jyväskylän yliopiston karateseura Campus-do ry järjesti ensimmäisen aikidoleirin ja sen jälkeen peruskurssin. Vuonna 1993 Campus-do ry:n aikidotoiminta siirrettiin Budoseura Jyväskylän Jigotai ry:n alaisuuteen. Nykyisin aikidoa harjoitellaan Jyväskylässä sekä Jigotai ry:ssä että Aikiken ry:ssä.

Jigotaissa aloitettiin ohjatut Yang-tyylin taiji-harjoitukset syyskuussa 1996. Toiminta alkoi kaksilla harjoituksilla viikossa, kerran viikossa peruskurssin ja kerran viikossa jatkokurssin harjoitukset. Aiemmin Jyväskylässä on ollut mahdollisuus harrastaa taijia mm. Työväenopistolla ja Yliopistoliikunnassa.

Toiminta on lähtenyt pikkuhiljaa käyntiin ja harrastajajoukko kasvaa tasaisen varmasti. Tavoitteena onkin pyrkiä vähitellen lisäämään ohjattujen harjoitteluvuorojen määrää ja jatkaa lajin vakiinnuttamista Jyväskylään. Taiji-jaoston vahvana taustatukena on Wushuliiton päävalmentaja Zhang Fang Helsingistä.

Jigotain iaido- ja kickboxing-jaostot aloittivat toimintansa syksyllä 1998. Näiden lajien historiasta Jyväskylässä kerrotaan enemmän jaostojen omilla sivuilla. Kickboxing-jaosto on kasvanut nopeasti yhdeksi suosituimmista lajeista Jigotaissa. Iaido-jaostossa harjoitellaan Muso Shinden Ryu -tyylisuunnan mukaisesti. Tällä hetkellä harjoittelijoita on vajaat 20.

Jyväskylän Taido-seura liittyi Jigotain uudeksi jaostoksi vuoden 2001 lopussa.