Seuran historiaa Tulosta
30.03.2011 14:25

Jyvskyln ja koko Keski-Suomen suurin ja vanhin budolajien erikoisseura Jigotai perustettiin 1970, jolloin toiminta aloitettiin judolla. Lajin vaikutus seurassa nkyy vielkin sen nimess: "jigotai" on judotermi, joka tarkoittaa judon perustajan Kanon suosimaa puolustusasentoa. Seuran tunnuksessa olevat kanji-merkit voidaan tosin lukea toisinkin: "puolustaa itsen omalla vartalollaan."

Heikki Roiko-Jokelan artikkeli kertoo Jigotain judojaoston synnyst ja historiasta 1970-luvun alusta 1990-luvun puolivliin asti.

Karaten harjoittelu Jigotaissa alkoi Kyprmen koululla 1974. Tampereen Seigokanin perustaja Risuke Sugiura veti silloin ensimmisen peruskurssin, jolle osallistui viisitoista henke. Sugiura ei jnyt Jyvskyln, ja karatetoiminta tyrehtyikin lhes kokonaan. Vuoden 1978 aikana alkoi uusi nousukausi, kun helsinkiliset Kim Isaksson ja Kai Vikberg kvivt vetmss Jyvskylss vuoden aikana yhteens kuusi leiri.Saman vuoden aikana Jigotai jrjesti onnistuneesti ensimmisen karaten kesleirins, josta onkin sittemmin tullut suomalaisille karatekoille jokavuotinen perinne.

Knnekohta Jigotain karatessa tapahtui vuonna 1987, jolloin shorinji-ryu tyylisuunnan Suomen popettaja Yuji Matsuoi kutsuttiin pitmn viikonloppuleiri Jyvskyln. Koska Matsuoi perusti vuoden 2005 alussa oman tyylisuuntansa, Soke Iwao Tamotsu nimesi Suomen uudeksi popettajaksi 1.1.2005 lhtien Sensei Hannu Nietosvuoren 5.dan.

Ju-jutsu tuli mukaan Jigotain toimintaan kevll 1981. Seurassa harjoiteltavatyylisuunta on Auvo Niinikedon perustama hokutoryu. Lajin suosio on kasvanut tasaisesti, ja ju-jutsu onkin karaten jlkeen suurin jaosto Jigotaissa.

Jyvskylss aikidotoiminta alkoi kevll 1985, kun Jyvskyln yliopiston karateseura Campus-do ry jrjesti ensimmisen aikidoleirin ja sen jlkeen peruskurssin. Vuonna 1993 Campus-do ry:n aikidotoiminta siirrettiin Budoseura Jyvskyln Jigotai ry:n alaisuuteen. Nykyisin aikidoa harjoitellaan Jyvskylss sek Jigotai ry:ss ett Aikiken ry:ss.

Jigotaissa aloitettiin ohjatut Yang-tyylin taiji-harjoitukset syyskuussa 1996. Toiminta alkoi kaksilla harjoituksilla viikossa, kerran viikossa peruskurssin ja kerran viikossa jatkokurssin harjoitukset. Aiemmin Jyvskylss on ollut mahdollisuus harrastaa taijia mm.Tyvenopistolla ja Yliopistoliikunnassa.

Toiminta on lhtenyt pikkuhiljaa kyntiin ja harrastajajoukko kasvaa tasaisen varmasti. Tavoitteena onkin pyrki vhitellen lismn ohjattujen harjoitteluvuorojen mr ja jatkaa lajin vakiinnuttamista Jyvskyln. Taiji-jaoston vahvana taustatukena on Wushuliiton pvalmentaja Zhang Fang Helsingist.

Jigotain iaido- ja kickboxing-jaostot aloittivat toimintansa syksyll 1998. Niden lajien historiasta Jyvskylss kerrotaan enemmn jaostojen omilla sivuilla. Kickboxing-jaosto on kasvanut nopeasti yhdeksi suosituimmista lajeista Jigotaissa. Iaido-jaostossa harjoitellaan Muso Shinden Ryu -tyylisuunnan mukaisesti. Tll hetkell harjoittelijoita on vajaat 20.

Jyvskyln Taido-seura liittyi Jigotain uudeksi jaostoksi vuoden 2001 lopussa.